På camping syd opsættes Beosound. En stor interaktiv musik afspiller, hvor det er publikum der via mobilopkald styrer valget af næste skive der skal afspilles. CD´erne der er sat i, er naturligvis med årets Hovednavne – og dertil kommer Walther CD´en, der rummer flere end 200 hits på digitalt lager. Beosound er specielt bygget til festivalen i 2007.
Varm op til skovfesten ved baren og Beosound på Camping Syd. Det er dit valg
En publikumsdrevet installation, som brugeren betjener via mobiltelefon. Den mekaniske vælger styres hen til ønsket CD, som vises på displayet. CDen roterer under afspilning.
Fakta:
Størrelse: B: 3,8 m H: 3 m Teknik: 15 CD skiver. Hver CD skive er lavet i opskummet plast med tryk, og ved hver CD skive er monteret en gearmotor til rotation af den enkelte CD skive. Læsearmen er konstrueret med 2 lineære føringer, der med wiretræk til 2 motorer bevæger læsearmen vertikalt og horisontalt.
Styringssystemet er en kombination. En PC står for selve musikafviklingen og har alle musiknumre lagret. PCen styrer desuden displayene, der interagerer med brugeren. En Micro-kontroller styrer motorer til CDerne, motorer til bevægelse af læsearmen og selve telefon-interfacet.
Byggeår: 2007
Idé og koncept: Skanderborg Festival Klub. Teknisk løsning og produktion: Wahlberg Light & Motion Design www.wahlberg.dk.
DANMARKS SMUKKESTE FESTIVAL - E-MAIL: INFO@SMUKFEST.DK - TELEFON: 87 93 44 44